Zadbaj o sierść psiego przyjaciela

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka już od tysięcy lat. Warto swoim pupilom odwdzięczać się za miłość i zaufanie, którymi nas obdarzyli. Pokazują nam to na setki sposobów. Gdy dobiegają do drzwi, machając ogonem, gdy wracamy po ciężkim dniu pracy czy szkoły. Gdy bronią naszego wspólnego domu, odstraszając tych, których uważają za zagrożenie. Gdy bawią się z naszymi dziećmi, którym pozwalają na znacznie więcej niż każdemu innemu człowiekowi. Robią to, bo nas kochają i wiedzą, że chcemy dla nich wszystkiego co najlepsze. Nie zawiedźmy naszych przyjaciół. Też dbajmy o nich codziennie.

Dlaczego Twój pies traci sierść?

Proces okresowego wypadania sierści u psa (popularnie nazwany linieniem) jest procesem fizjologicznym, który najczęściej odbywa się dwa razy do roku (wiosną i jesienią). Związany jest ze zmianą temperatur panujących na zewnątrz oraz zmianą długości dnia (ilości docierającego światła). Przed zimą futro psa staje się gęstsze, a przed latem zostaje wymienione na lżejsze. Zdarza się jednak, że proces utraty sierści jest nasilony i manifestuje się wyraźnym przerzedzeniem lub całkowitym wyłysieniem w danej okolicy ciała. W takim przypadku może on mieć podłoże chorobowe. Dlatego też każdy incydent nadmiernej utraty psiej okrywy włosowej powinien wzbudzić chęć odpowiedzi na pytanie: dlaczego pies traci sierść? Fakt ten powinien również nas zaniepokoić i bezwzględnie zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Istnieje szereg różnych czynników prowokujących wzmożone wypadanie sierści i pogorszenie wyglądu psiego włosa. Częstą przyczyną jest alergia i atopowe zapalenie skóry, które poprzez pojawiające się zmiany zapalne na skórze nasilają utratę sierści i wyraźnie ją osłabiają. Podrażnienie skóry psa w wyniku kontaktu z pasożytami skóry (nużeniec, pchły, świerzbowiec) także powoduje utratę sierści i zmiany w jej wyglądzie. Innymi przyczynami pogarszającymi kondycję okrywy włosowej i nasilającymi jej wypadanie mogą być: zakażenia bakteryjne i grzybicze, różnego rodzaju choroby o podłożu hormonalnym (np. nadczynność i niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga), świąd skóry, nieodpowiednio zbilansowana dieta, stres czy stosowanie niektórych leków (np. sterydów).

czym jest M-VIT?

czym jest M-VIT?

Czytaj więcej
Poznaj nasze produkty

Poznaj nasze produkty

Czytaj więcej

Jak sobie z tym poradzić?

Kiedy pojawia się problem z nadmiernym wypadaniem sierści u psa, należy niezwłocznie udać się z pupilem na konsultację do lekarza weterynarii. Po rozpoznaniu przyczyny, lekarz zleci odpowiednie postępowanie i kuracje lecznicze, działające na chorobę, której objawem jest między innymi wzmożone wypadanie sierści. Często, mimo zastosowanych leków, wypadanie sierści nadal jest nasilone, a sama sierść pozostaje osłabiona, matowa i  długo nie odrasta. W takim przypadku wspomagające okazują się zabiegi pielęgnacyjne za pomocą specjalistycznych dermopreparatów, działających wzmacniająco na sierść i regenerujących naskórek. Przy wyborze odpowiednich produktów do nadmiernie wypadającej sierści pomoże nam weterynarz. Bardzo ważne jest stosowanie się do jego zaleceń podczas ich używania, aby móc cieszyć się z takich efektów, jak: błyszcząca, gęsta sierść, łatwość w rozczesywaniu oraz dobre samopoczucie i komfort naszego pupila.